Sıralama

Bebek Tişört Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğinizin cildi, özellikle yeni doğan döneminde oldukça hassastır. Bu sebeple bebeğinizin cildine temas eden her ürünün özelliklerine de dikkat etmeniz gerekir.

Göz önünde bulundurmanız gereken ilk kıstas, ürünün ham maddesidir. Polyester gibi sentetik yapıdaki kumaşlardan kaçınmanız gerekir. Çünkü bu kumaş tipleri içinde petrol türevleri bulundurduğu için bebeğinizin cildini tahriş etme olasılığı bulunur. Özellikle yeni doğan döneminde pamuklu ürünler tercih ederek bebeğinizin cilt sağlığını koruyabilirsiniz. Baskılı bebek tişörtleri her ne kadar ebeveynlerin gözüne hoş gelip piyasada en çok satılan ürünlerden olsalar da bu baskıların ham maddesi olan boyaların içerikleri de çok önemlidir. Ayrıca baskıların soyulması ya da dökülmesi durumunda bebeğinize zarar verebilme ihtimali de ortaya çıkabilir.

Hemen ardından ise ürünün tasarım özelliklerini dikkate almanız gerekir. Buna göre kol kısmı düğmeli, dantelli, işlemeli ürünlerden kaçınmanız özellikle yeni doğan döneminde çok önemli bir durum olacaktır. Çünkü bu dönemde bebeğiniz, ellerini yüzüne götürme eğiliminde olacağından dolayı, bu tip aksesuarların cilde ve göze zarar verme ihtimali oluşabilir. Yine kol kısmında sıkı lastik bulunduran ürünlerden de kaçınmanız tavsiye edilir. Bu sayede bebeğinizin kan dolaşımını kötü yönde etkilemezsiniz. Yaka boşluğu dar, sıkı ya da işlemeli ürünlerden de kaçınmanız gerekir. Çıt çıtlı bebek tişört modelleri çok daha kolay ve işlevsel kullanılabilen ürünlerdir.

Bu özelliklerin yanı sıra tişörtün kalıbı da oldukça önemlidir. Yeni doğan döneminde dar kalıplı ürünler bebeğinizin hareketlerini kısıtlayacağı için tercih edilmemelidir.

Mevsimsel özellikler de özellikle yeni doğan bebek tişört alış verişi yapılırken göz önünde bulundurulması gereken diğer ölçütlerdendir. Uzun kollu bebek tişörtleri, kısa kollu bebek tişörtleri, atlet biçimli bebek tişörtleri seçeneklerinin yanı sıra kumaş özellikleri de önemlidir. Yaz mevsiminde teri emebilecek özellikte, ince ve havadar kumaşlar tercih edilmesi gerekirken kış mevsiminde terletmeyecek kalınlıkta tişörtler satın alınmalıdır.

Aylara Göre Bebek Tişört Ölçüleri

Ay ay bebek tişört ölçülerini biliyor olmanız, alış verişlerinizi doğru yönlendirebilmenizi sağlayacaktır.

3 aylık bebek tişört için beden genişliği 24 cm, kol boyu 21 cm, omuz genişliği 4 cm ve bilek genişliği 12 cm ölçülerindedir.

6 aylık bebek tişört için beden genişliği 25 cm, kol boyu 25 cm, omuz genişliği 4 cm ve bilek genişliği 13 cm ölçülerindedir.

12 aylık bebek tişört için beden genişliği 28 cm, kol boyu 30 cm, omuz genişliği 5 cm ve bilek genişliği 13 cm ölçülerindedir.

18 aylık bebek tişört için beden genişliği 30 cm, kol boyu 32 cm, omuz genişliği 5,5 cm ve bilek genişliği 14 cm ölçülerindedir.

24 aylık bebek tişört için beden genişliği 31 cm, kol boyu 34 cm, omuz genişliği 5,5 cm ve bilek genişliği 14 cm ölçülerindedir.

4 yaşındaki bebek tişört için beden genişliği 32 cm, kol boyu 38 cm, omuz genişliği 6 cm ve bilek genişliği 14 cm ölçülerindedir.

5 yaşındaki bebek tişört için beden genişliği 34 cm, kol boyu 42 cm, omuz genişliği 7 cm ve bilek genişliği 14 cm ölçülerindedir.

6 yaşındaki bebek tişört için beden genişliği 36 cm, kol boyu 45 cm, omuz genişliği 5 cm ve bilek genişliği 15 cm ölçülerindedir.

Bebek Tişört Fiyatları

Bebek tişörtlerinin fiyatları, ürünün ham maddesine ve markasına göre değişim gösterebilir. Genelde 10 TL civarındadır. Kimi markalarda bebek tişört takımları hazırlanarak özellikle hastane çıkışında ebeveynler için büyük kolaylıklar sağlanır. Bu takımların içinde askılı tişört, atlet tipi tişört, kısa kollu tişört ve uzun kollu tişört bulunabilir. Bu tip çoklu setleri tercih ederek ucuz bebek tişört takımları edinebilirsiniz.

 

Bebek Tişört Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bebek Tişört Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bebeğinizin ölçülerine uygun, fazla dar olmayan, kopabilecek aksesuarlar içermeyen, direkt tene temas eden baskılar bulundurmayan, pamuklu kumaşlardan üretilmiş tişörtler tercih edilmelidir.

Tişört Ölçüsü Nasıl Alınır?

Tişört genişliği, iki koltukaltı arasındaki mesafe ile ölçülür. Omuz genişliği, yaka bitiminden kol ağzı başlangıcına kadar alınır. Kol uzunluğu omuz başlangıcından bileğe kadar ölçülür.

Yeni Doğan Kıuafet Kaç Cm?

Yeni doğan bebekler için genelde 50-52 cmlik ürünler üretilir. Ancak bu ürünlerin tulum, zıbın gibi ürünler olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Tişörtler için 20-25 cm ölçüleri idealdir.

Bebeklere Kıyafet Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Ürünün kumaşının tüy döken ya da toz çıkaran cinsten olmamasına, terletmeyen ya da ter emen yapıda olmasına, pamuk bazlı iplikten üretilmesine dikkat etmeniz önemlidir. Yaka kısmı çıtçıtlı yapıda olan ürünler, ebeveynlerin işini kolaylaştıracaktır. Ürünün fazla dar kalıp olmaması da önemlidir. Öte yandan, özellikle yeni doğan döneminde fazla kıyafet almamanız önerilir çünkü bebeğiniz hızla büyüyeceği için kıyafet sirkülasyonu da hızlı olacaktır.

Son Gezilen Ürünler