Sıralama

Bebek Oto Koltuğu

Trafik kurallarına göre 36 kilodan az ve 1.35 cm’den kısa olan her çocuğun, araç içinde seyahat halindeyken oto koltuğu kullanmaları şarttır. Araçlar seyir halindeyken araç içindeki emniyet kemeri ve hava yastığı gibi fonksiyonel koruyucular, yetişkinlerin boyuna göre ayarlı olduğu için çocukların arabada oto koltuğu kullanması zorunludur. Oto çocuk koltuğu aracının koltuğuna sabitlenir, kaza ve ani frenlerde tam koruma sağlamasıyla bebeğinizin yaralanması önlemektedir. Oto koltuğu önerilerinde en çok talep gören ürünlerden biri oto koltuğu 360 derece dönen modeldir. Ayrıca ana kucağı oto koltuğu bebeğinizin kucağınızda olmamasına rağmen huzurlu ve sakin bir yolculuk geçirmesini sağlamaktadır.

 

ISOFIX Özelliği İle Bebeklerinizin Güvenilirliğini Artırın

Uzmanlar, binek araçlardaki bebek ve çocuk güvenliği için alınan tedbirlerin yeterli olmadığını belirtmiştir. Ayrıca emniyet kemeri ile bağlanan bebek ve çocuk oto koltuklarının olası bir kaza anında fazla baskı yaratacağı ve yeteri kadar güvenilir olmadığı tespit edilmiştir. Bunun sonucunda uluslararası standartlara uygun şekilde isofix koltuklar ortaya çıkmıştır. Isofix oto koltuğu güvenliğin en üst düzeyde olması için özel olarak üretilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda kaza sırasında bebek ve çocuklara uygulanan baskı ve yükü azalttığı ve darbe donanımıyla çok yüksek oranda hasar alma oranını düşürdüğü için kazanın etkisini kademeli olarak yavaşlattığı ortaya çıkmıştır. Bu sebeple kullanıcılar isofix özelliğine sahip araçlarda bebek oto koltuklarını kullanmayı çok daha güvenilir bulmaktadır.

ECE R 44-04 Standartları İle Riskleri En Aza İndirir

ECE R 44-04 standartları, gelişen otomobil teknolojisi, oto koltuğu modelleri, oto koltuğu aksesuarları ve trafikte yaşanan ani kazaların istatiksel verilerini gözeterek düzenli olarak güncellenmektedir. Bu standartlara uygunluk testi sırasında; oto koltuğun taşıma kapasitesi aralığı, çarpma testleri sırasında yavaşlatma becerisi, emniyet kemeri sağlamlığı, oto koltuğun montaj ve kurulum için verilen bilgilerin doğruluğu gibi testleri geçen ürün bu uluslararası standarda uygun olarak kabul edilir. 

 

I-Size Standartları Farkı Sayesinde Bebeğinizi Rahat Ettirin

2013 yılında yürürlüğe sokulan Avrupa Birliği oto güvenlik koltuğu düzenlemesi, 4 yaşa kadar olan bebek ve çocuk koltukları için zorunluluk haline getirilmiştir. Bu yasal düzenleme bebeğin 15. ayına kadar ters bir şekilde seyahat etmesini ve Isofix kullanımını şart kılmaktadır. I-size standartlarının en büyük farkı grup ayrımını kiloya göre değil boya göre ayarlamış olmasıdır. En önemli varlığımız olan çocuklarımızın can güvenliği için standartlara uygun olarak hazırlanmış, konforlu, esnek ve güvenilir bir oto koltuğu satın almalısınız. Bağlama kayışından malzeme kumaşına, beş noktalı emniyet kemerinden 45 dereceye kadar ayarlanabiliyor olmasına kadar birçok özellikle özenle seçim yapmayı gerektirmektedir.

 

Bebek Oto Koltuğunuzu İsteğinize Göre Ayarlayabilirsiniz

45 – 50 dereceye kadar ayarlanabilen yatabilen oto koltuğu ile bebeğiniz en doğru yatış pozisyonunda seyahatini gerçekleştirebilir. Dönebilen oto koltuğu olarak da adlandırılan 360 derece dönen oto koltuğu modelleri ile bebeğinizi oto koltuğuna kolaylıkla yerleştirebilirsiniz. Ayrıca bazı modeller oto koltuğu puset şeklinde taşınabiliyor oluşuyla birlikte bebeğinizin araba dışındaki seyahatine de eşlik etmektedir.

 

Bebek Oto Koltuğu Modellerini İnceleyerek En Konforlu Seyahatinize Çıkın

Bebek oto koltuk modellerini incelerken dikkat edilmesi gereken ilk şey, bebeğin koltuğa tam olarak yerleşebilir olmasıdır. Çünkü koltuğun iç kısmında, herhangi bir çarpma, kaza veya sarsıntı gibi durumlara karşı koruma sağlayacak yumuşak kılıflar bulunmaktadır. Bu sebeple koltuk bebeğin boyuna ve kilosuna uygun olmalıdır. Modellerde farklılık yaratan unsurlardan biri ise seyahat sırasında oluşabilecek olumsuz durumlara karşı oto koltuğun yan kolçağının olmasıdır ve bu sayede ekstra koruma sağlar. Fakat yaşı daha büyük çocuklar için ebeveynler yan kolçağı olmayan modelleri de seçebilir. Tripper oto koltuğu modelleri de kullanıcılar tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir.

 

Bebek Oto Koltuğu İle Bebeğinize Sarsıntısız Bir Yolculuk Sunun

Top tether sistemi, bebek oto koltuğunu araç koltuğuna güvenilir bir biçimde sabitlemeye yarayan sistemdir. Bu sistem sayesinde bebek oto koltukları herhangi bir kaza sırasında sarsılmayacağından olası kötü durumların önüne geçilir. Bu sebeple en iyi oto koltuğu seçeneklerini incelerken top tether sisteminin bulunmasına özen göstermelisiniz. Emniyet kemeri farklılıkları olan modellerde kullanıcılar üç noktalı kemere veya beş noktalı kemere sahip modellerden birisini tercih edebilir. Temizlik kısmında ise modelden modele değişen kılıfın sabit olması veya çıkarılabilir olması durumu vardır. Kılıfı çıkarılabilen bebek oto koltukları kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir.

 

Bebek Oto Koltuk Modelleri Arasından Bebeğinize En Uygun Modeli Tercih Edin

Bebek oto koltukları yaşa ve ağırlığa göre farklı gruplara ayrılmaktadır. Bebeğiniz için en ideal oto bebek koltuğunu satın almak istiyorsanız aşağıdaki açıklamalara bakarak bebeğinize en uygun araç koltuğunu satın alabilirsiniz.

Grup1 Bebek Oto Koltuğu: 9-18 kg arası çocukların kullanımına uygun oto koltuklardır.

Grup2-3 Bebek Oto Koltuğu: 15-36 kg oto koltuğu çocuklar için uygundur.

Grup1-2-3 Bebek Oto Koltuğu: 9-36 kg oto koltuğu kilogram aralığı fazla olduğu için çocuklar için geniş bir kullanım avantajı yaratmaktadır. 4 yaş oto koltuğu satın almak isteyen kullanıcılar 4-12 yaş oto koltuğu alarak uzun yıllar boyunca çocuğuna konforlu bir seyahat sunabilir.

Bunlar dışında da 0-9 kg arası bebekler için, özellikle de yeni doğan bebekler düşünülerek özel olarak tasarlanarak üretilmiş modellerde mevcuttur.

 

Oto Koltuğu Fiyatları

Kullanıcılar hem bebeklerin güvenliğini sağlamak hem de kanunlara uymak için bebek oto koltuğu satın almaktadırlar. En iyi bebek oto koltuğu modelini arayan ebeveynler karar verirken birçok özelliğin yanı sıra koltukların fiyatlarına da dikkat etmektedir. Bu sebeple pek çok kullanıcı hem ortalama fiyatlar hem de modeller arasındaki fiyat farklılıkları konusunda sık sık inceleme ve kıyaslama yaparlar. Çocuk oto koltuğu fiyatını ortalama olarak belirleyen en temel faktör üretimindeki maliyet unsurudur. Bebek oto koltukları, seyahatlerde bebeklerin güvenliğini sağlayan ekipman durumunda olduğu için üretimlerinde de dayanıklı malzemelerin kullanılması gereklidir. Fiyat farklılığı yaratan diğer bir faktör ise koltukların içlerinde ekstra desteklerinin bulunmasıdır. Ekstra destekler için de fiyat değişikliği oluşturacak fazla kumaş, fazla doldurma malzemesi vb. gibi daha fazla materyal gerektirir. Bütün bu özellikler oto çocuk koltuğu fiyatlarının belirlenmesinde önem taşımaktadır.

 

BEBEK OTO KOLTUĞU HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Bebek Oto Koltuğu Neden Kullanılır?

Oto koltuğu bebekler için uzun yıllardır dünya genelinde güvenli seyahat etmelerini sağlayan ve kullanılmaması durumunda para cezası yaptırımıyla sonuçlanan önemli bir ekipmandır. Ebeveynler hem bebeklerin güvenliğini sağlamak hem de yasalara uygun hareket etmek için oto çocuk koltuğu modellerini satın almaktadırlar. Dünya genelinde ulusal standartlarla bebek oto koltuklarının nasıl kullanılması gerektiği belirlenmektedir. Dünya standartlarına göre, 0-12 aylık bebekler için ayrı 12 aydan büyük bebekler için ayrı kullanım biçimleri önerilmektedir. 0-12 aylık bebeklerin araç içinde yüzü aracın arkasına bakacak şekilde olmalıdır. Bunun nedeni ani fren kısmında kemik gelişimleri henüz tam olarak sağlanamadığı için öne doğru savrulma durumları engellenmektedir. 12 aydan büyük bebeklerin oto koltuğu ise, aracın yönü doğrultusunda kullanılmaya başlanılması için uygundur.

 

Bebek Oto Koltuğu Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Bebeklerin güvenliği oldukça önemli olduğu için pek çok firma tarafından üretilen bebek oto koltukları uluslararası ölçekte belli başlı standartlarda üretilmektedir. Bu standartlardan ilki, çocuk oto koltuğunun araç içindeki konumu ile ilgili olan i-size'dır. I-size standardı bebeğin baş ve boyun desteğiyle ilgilidir. Öncelikle 0-12 ay aralığındaki bebekler için kullanılan bebek oto koltuklarında bu desteklerin bulunması uzmanlar tarafından şiddetle önerilmektedir. İkinci unsur ise bebek oto koltuğunun emniyet kemerleri üç veya beş noktalı kemerlere sahiptir. Bu kısımda kemerin kaç noktalı olduğundan çok kemeri saran kılıfların yumuşak olması ve ani savrulmalarda bebeğin vücudunun zarar görmemesi dikkat edilmesi gereken unsurdur. Bebek oto koltuğu tavsiyelerinde kullanıcılar tarafından ilgi gören koltuk rengi ise yaygın olarak siyahtır.

 

Bebek Oto Koltuğu Arabaya Nasıl Bağlanır?

Bebek oto koltuğunu arabaya bağlamak bebeğinizin güvenilirliği açısından hayati bir öneme sahiptir. Oto koltuğu sabitlemek için isofix sisteminden faydalanabilirsiniz. İlk olarak oto bebek koltuğunuzu arabanızın arka koltuğuna düzgün şekilde yerleştirin. Oto bebek koltuğunun arka kısmındaki iki çubuğu arabanızdaki bebek oto koltuğu isofix kancalarıyla birleştirebilirsiniz. Bağlantı düzgün ve sağlam bir biçimde tamamlandığında oto koltuğu yerine tam olarak oturacaktır. Bebek oto koltuğu isofix’li şekilde monte edildiği için hata oranı neredeyse yoktur. Bu nedenle söz konusu olan bağlantı şekli bebeğiniz için en güvenilir sistemlerden biridir. Ayrıca çocuk oto koltuğu emniyet kemerinin oto koltuğun arka tarafında yer alan klipslerden geçirilerek de sabitlenebilmektedir.

 

Bebek Oto Koltuğu Arabaya Nasıl Bağlanır?

Bebek oto koltukları her ne kadar kir tutmayan ve terletmeyen kumaşlardan üretilmiş olsa da çocuğunuz sağlıklı ve güvenli bir biçimde kullanabilmesi için oto koltuğunu sıklıkla temizlemeniz gerekmektedir. Çocuk oto koltuğunuzu temizlemeden önce koltuğu söküp bölgeyi süpürmelisiniz. Daha sonra koltuğun kılıfını çıkararak, kullanma kılavuzundaki talimatları gözeterek yıkayabilirsiniz. Kılıfı çıkartılmış koltuk iskeletini nemli bir bez ve deterjan yardımıyla temizleyebilirsiniz. En son olarak koltukta bulunan bağlantı noktalarını ve emniyet kemeri tokalarını ilaçlı bir bez ile düzgün bir şekilde silmeniz bebek oto koltuğunuz oldukça hijyenik bir hale getirecektir. 

 

Son Gezilen Ürünler