Bebek Kulak Çubuğu 

Bebeklerin de çocuklarda ve yetişkinlerde olduğu gibi, kulak temizliğine ihtiyaçları vardır. Ancak farklı bir temizleme çubuğu ile temizlenmesi gerekir.  Bebeklerin kulaklarının temizlenmesi için, özel olarak üretilen kulak çubukları kullanılır. Yetişkinler ya da belirli bir yaşın üzerindeki çocuklarda kullanılan kulak çubukları, bebeklerin kullanımına kesinlikle uygun değildir.

Ayrıca bebeklerin kulakları temizlenirken, temizleme çubuklarının da doğru şekilde kullanılması önemlidir. Doğru yöntemle bebeklerin kulaklarının temizlenmesi, kulak kirlerinin birikmesini engeller, bebeklerin kulaklarının tıkanması sorununun da önüne geçilir.

Ne Zaman Kullanılmalı?

Bebeklerin kulaklarını temizlemek için en uygun zaman bebek banyosu sonrasındadır. Banyo sırasında bebeklerin kulağına az da olsa su kaçabilir. Bu da kulak içinde nem oluşmasına neden olur. Banyo sonrasında kulak bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bebeklerin kulaklarının nemli şekilde bırakılmamasıdır. Bebeklerin kulaklarının nemli kalması, kulak içinde bakteri oluşumu ya da mantar oluşumu gibi, istenmeyen rahatsızlıklara yol açabilir.

Bebeklerin kulaklarının temizliği için el değmeden özel olarak üretilen bebek kulak çubuklarında, çubuğun tamamen kulak kanalına girmemesi için koruyucu bir bariyer bulunur. Kulak çubuğu ile fazla bastırmadan, kulağın iç kısmında ve dışında bulunan kıvrımlı kısımlarının çubuk yardımı ile temizlenmesi gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bebeklerde kulak çubuğu kullanırken dışarıda bulunan kulak kirlerinin içeri itilmemesidir. Kulak kirleri içeri itilirse ileride istenmeyen sonuçlar doğurabildiğinden bu konuya ayrıca hassasiyet gösterilmelidir.

Nasıl Kullanılmalı?

Dilerseniz kulak çubuğu ile bebeğinizin kulaklarını temizlemeden önce, çubuğun ucunda bulunan süngere bir miktar nemlendirici ya da zeytinyağı da damlatabilirsiniz. Bu kulak çubuğunun içeride bulunan nemi ve kirleri daha kolay almasına yardımcı olacaktır. Arzu ederseniz nemlendirici ya da zeytinyağı yerine gliserin de kullanabilirsiniz.

Kulak çubukları ile her banyo sonrasında kulak temizliği yapmanız gerekmez. Özellikle yeni doğan bebeklerde daha nadir aralıklarla, sonrasında da haftada 2 kere kulak temizliğini yapabilirsiniz. Belli bir yaşa ulaştıktan sonra, kendi kendilerine temizlik yapmaları için bu çubukları çocukların kullanmasına izin verilebilir. Özel tasarımları sayesinde çubuklar kulağın içine girmediğinden, sizin nezaretinizde çocuklar kendi kulaklarını kendileri temizleme alışkanlığı kazanabilir.

Son Gezilen Ürünler