Sıralama

Oyun Gereçleri Temizleme

Bebekler ve çocuklar, oyuncaklarını ellerinden düşürmez. Genellikle oyun alanlarında bulunan oyuncakları, belirli aralıklarla ve düzenli şekilde temizlenir. Oyuncakların doğru şekilde temizlenmesi, bebeklerin ve çocukların sağlıkları açısından büyük önem taşıyor.

Özellikle emeklemeye başlayan bebekler çevrelerinde bulunan her şeyi, doğal bir refleks olarak ağızlarına götürmeye çalışır. Sürekli ortada olan oyuncakları da buna dâhildir. Oyuncakların üzerine zamanla yerleşen çeşitli mikroorganizmalar, düzenli temizlik yapılmadığında bebeklerin sağlığını tehdit edebilir. Sonrasında ise, oyuncaklarda bulunan alerjen maddeler ya da mikroorganizmalar nedeniyle bebekler hastalanabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için düzenli şekilde bebeklerin ve çocukların oyuncaklarının temizliğinin uygun bir temizleyici ile yapılması büyük önem kazanıyor.

Oyuncaklar üzerinde yer alan kir ve mikroplardan bebeğiniz için uygun bir temizleyici ve ılık su ile kurtulabilirsiniz. Eğer temizlenmesi gerekenler içinde pelüş oyuncaklar da varsa, bu oyuncakların yıkanabilir olanlarını çamaşır makinesinde bebek deterjanları ile rahatlıkla yıkamanız mümkün.

Ahşap Oyuncaklara Dikkat Edin

Oyuncaklar ahşapsa ve üzerinde suya dayanıklı boya bulunuyorsa aynı şekilde temizliğini yapabilirsiniz. Ancak üzerinde boya olmayan sadece ahşap olan oyuncakların temizliğine ayrıca özen göstermek gerekir. İşlenmemiş ahşaptan yapılan oyuncaklar hem diğerlerine göre çok daha geç kurur hem de kuruma sırasında üzerinde küf oluşumu için uygun ortam oluşabilir. Bu şekilde oyuncakların genellikle tamamen doğal malzeme ile temizlenmesi tavsiye edilir.

Çocuğunuzun banyo sırasında kullandığı silikon ve plastik olan oyuncaklarını temizlemek için ise, her banyo sonrasında oyuncakları dezenfekte edebilirsiniz. Ayrıca temizlenen oyuncakları nemli bir ortamda bırakmayın. Nemli ortamlar bakterilerin üremesi için en uygun alanlar. Bu nedenle banyo oyuncaklarını, banyo saatleri dışında kuru bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

File Kullanabilirsiniz

Çocukların çok sevdiği silikon, plastik ya da kauçuk ve benzeri malzemelerden üretilen oyuncakların ya da legoların yıkanması için çamaşır makinesini kullanabilirsiniz. Bu oyuncakları file bir poşet içinde ve ılık su da yine bebek deterjanı kullanarak yıkayabilirsiniz.

Yıkanamayan ya da yıkanması güç olan oyuncakları bebek sabunu ile yapacağınız su ve nemli bir bez ile silebilir ve sonrasında temiz su ile silip kurumaya bırakabilirsiniz.

Bebeklerin oynadığı her oyuncağın düzenli aralıklarla ve doğru şekillerde temizlenmesi ya da yıkanması, bebeğinizi hastalıklara ve gözle göremediğimiz tüm virüs ve bakterilere karşı koruyacaktır. Bu nedenle temizliklerinin ihmal edilmeden yapılması, bebeğinizin sağlığı için ciddi önem taşır.

 

Son Gezilen Ürünler