Sıralama

Tuvalet Eğitimi

Bebeklikten çocukluğa geçiş döneminde, çocukların kazanması gereken en önemli alışkanlıklardan biri olan tuvalet alışkanlığıdır. Doğal öğrenmeyle ilerlemeyen bu süreçte, çocuklar tuvalet eğitimine ihtiyaç duyarlar. Burada anne ve babalara büyük iş düşüyor. Ebeveynlerin gerekli ürünleri alması, bu süreci kolay hale getiriyor. Çocuğunuzun tuvalet eğitiminde, ona destek olmak için size verdiği işaretleri de doğru şekilde izlemeniz gerekir.

İşaretlere Dikkat Edin

Çocukların tuvalet eğitimi için hazır olduğunu gösteren bazı işaretler vardır. Çocuğunuz öğleden sonra uykusundan uyandığında altını ıslatmıyorsa, tuvalet ihtiyacını size belli etmeye başladıysa, gün içinde altı 2-3 saatten fazla kuru kalıyorsa, bezi kirlendiğinde her zamankinden daha fazla rahatsız oluyorsa, tuvaleti sizin gibi kullanmak istiyorsa ve kendiliğinden banyoya gidip soyunuyorsa, tuvalet eğitimi zamanı gelmiş anlamına gelir.

Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken öncelikle gerekli olan lazımlık, lazımlık poşeti ve alıştırma külodu gibi ürünleri edinmeniz gerekir. Tuvalet eğitimine alıştırmaya ilk olarak alıştırma külodu kullanarak ve ona basit kelimelerle tuvaletinin geldiğini söyleyebileceğini anlatarak başlayabilirsiniz.

Lazımlığın Yeri Önemli

Lazımlığını öncelikle çocuğunuzun sürekli olarak vakit geçirmekten hoşlandığı odaya yerleştirebilirsiniz. Sonrasında ise sadece tuvaleti geldiğinde değil, normal zamanda da lazımlığa oturmasına ve lazımlığa alışmasına izin verebilirsiniz. Çocuğunuzu ufak telkinlerle, tuvaletinin geldiğini size söylemesi konusunda uyarabilirsiniz.

Lazımlık kullanmak istemiyorsanız, alışma süreci biraz daha uzun sürebilir ama farklı bir yol olan tuvalet örtü ve klozet adaptörlerini de kullanabilirsiniz.

Tuvaletini size söylediğinde, lazımlığa ya da klozet adaptörünü kullanarak klozete yaptığında çocuğunuza küçük hediyeler verebilir ve bu hareketinden dolayı memnun ve mutlu olduğunuzu ona gösterebilirsiniz. Ancak bazı uzmanlar, ödül konusuna karşı çıkmaktadır. Tüm uzmanların hemfikir oldukları nokta ise, bu süreçte başarısız olması durumunda asla  cezalandırmamaktır. Bu nedenle çocuğunuzu tuvalet eğitimi sırasında sık sık cesaretlendirmeye özen göstermelisiniz.

Bu süreçte ona destek olmak için yardımcı tuvalet eğitimi ürünleri ile birlikte, ona tuvalet eğitimi ile ilgili kitaplar okuyabilirsiniz. Ayrıca lazımlık kullanırken onun yanında olmanız, onu yalnız bırakmamanız da bu süreci çok daha kolay atlamasına yardımcı olabilir. Çocuğunuza bu süreçte elinizden geldiği kadar destek olarak, bu süreci eğlenerek ve öğrenerek geçirmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Son Gezilen Ürünler