Sıralama

Organik Bebek Yiyecekleri

Son zamanlarda doğala dönüş trendinin de yaygınlaşmasıyla birlikte organik gıdaların tüketimi de arttı. Ebeveynler ise bebeklerinin daha sağlıklı beslenmesi için organik bebek yiyeceklerine yöneldi. Peki, bebeklerin tüketebileceği organik gıdalar nelerdir? Organik gıda etiketi altında satın aldığımız ürünleri nasıl doğrulayabiliriz?

 

BEBEKLER İÇİN UYGUN ORGANİK GIDALAR

Atıştırmalıklar

Kuru sebzeler, sebzeli krakerler, doğal içerikli bisküviler, doğal tahıllı grisiniler gibi küçük atıştırmalıklar; öğün aralarında bebeğiniz için keyifli birer seçenek olabilirler.

Baklagiller

Mercimek, fasulye gibi baklagiller içerdikleri mineraller ve yüksek besin değerleri sayesinde sağlıklı ve besleyici birer besin grubudurlar.

Çorba Karışımları

Organik çorba karışımları, doğal ve sağlıklı içerikleri ve pratik hazırlanışlarıyla ebeveynlerin sıkça tercih ettiği ürünlerdir. En sık kullanılan çorba karışımı ise tarhanadır. Çeşitli markaların organik sertifikalı bebek tarhanaları, bu başlık altında en çok tercih edilen üründür. Tarhananın dışında çeşitli sebze karışımları da bebek organik yiyecek kategorisinde mevcuttur.

Kemik Ve İlik Suları

Özellikle çorbaların içinde sıkça kullanılan organik kemik ve ilik suları, bebeğinizin kemik ve kas sistemi gelişimi için oldukça önemli birer gıdadır. Bu sebeple tercih edilebilecek organik çocuk yiyecekleri arasındadırlar.

Kuru Meyveler

Bebeğinizin beslenme programında meyve ve sebzelerin önemi yadsınamaz. İçerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde beslenme düzeninin atlanamaz birer parçasıdırlar. Kimi zaman doğal ve kaliteli mevsim meyveleri bulmak zor olabilir ya da bebeğiniz atıştırmalıkların keyfini keşfedebilir. Böyle durumlarda hem bebeğinize sağlıklı bir atıştırmalık önerisi sunabilmek hem de meyve ve sebzelerin beslenmedeki önemli yerini doldurabilmek amacıyla kuru erik, kuru kayısı gibi kuru meyveler bebekler için organik yiyecekler kategorisinde tercih edilebilir.

Süt Ürünleri

Lor peyniri, kaşar peyniri gibi çeşitli peynir türleri; kimileri prebiyotik destekli yoğurtlar, çiftlikten sofraya sütler gibi ürünler; organik süt ürünleri başlığı altında sıralanabilir. Özellikle organik lor peynirleri çocukların kemik gelişimi için oldukça önemli ürünlerdir. Ancak bu ürünler tüketilmeden önce bebeğinizin süt ve süt ürünlerine alerjisi olup olmadığını tespit etmeniz gerekir.

Tahıllar

Bebeğinizin ek gıdaya geçişiyle birlikte ihtiyaç duyduğu enerji ve besin ögelerini karşılama konusunda en verimli gıda gruplarından biri de tahıllardır. Şehriye, irmik, makarna gibi ürünler; bebeklerin günlük beslenmelerinde büyük yer tutan ürünlerdir. Pek çok firma bu gıda grubunu organik etiketi altında doğal bebek yiyecekleri olarak kullanıcılara sunmaktadır.

Zeytinyağları

Zeytinyağı, yüzyıllardır pek çok medeniyette “şifa” amaçlı kullanılan mucizevi bir yağdır. Bebeğinizin gıdalarını hazırlarken zeytinyağı kullanarak, sağlıklı yağlardan gelen minerallerle bebeğinizin beslenme dengesini sağlayabilirsiniz.

Organik Gıda Doğrulama Yöntemleri

Organik bebek ürünleri yiyecekleri arasında seçim yaparken, ürünün gerçekten organik olup olmadığını doğrulamak için kullanabileceğiniz bazı basit yöntemler bulunmaktadır. Organik üreticilerden sertifikalı organik ürünler, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2010’da hazırladığı ‘Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’ kapsamında üretilmiş olup “organik sertifikası” alma hakkına sahiptir. Bu sertifikaya ürünleri aldığınız internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Organik sertifikası alabilmiş ürünlerin ambalajlarının üzerinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Organik Tarım’ logosu bulunur. Bu logo da doğrulama için bir yöntemdir.

Organik Bebek Gıdalarının Fiyatları

Organik bebek gıdalarının fiyatları yaygın kanının aksine standart ürünlerin fiyatlarına kıyaslandığında büyük bir fiyat farkına sahip değildir. Örneğin, 500 gram organik mercimek 15 TL, 500 gram tarhana 30 TL, 320 mL ilik suyu 32 TL, 200 gram organik kuru kayısı 12 TL gibi fiyatlara sahiptir. Yine de organik bebek gıdalarının fiyatlarından bahsederken ürünün geldiği firma, ürünün satın alınma şekli ve miktarı da fiyat farkları yaratacak etkenlerdir.

 

ORGANİK BEBEK GIDALARI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Bebeğime Organik Yumurta Verebilir Miyim?

Organik yumurtalar içerdikleri vitamin ve mineraller sebebiyle bebeğinizin sağlığı için oldukça faydalı ve beslenme dengesi içinde de yok sayılamayacak öneme sahip bir besindir. Ancak bebeğinizin yumurta alerjisi olup olmadığını bilmeden yumurta tüketimine başlamak, yanlış bir davranış olacaktır.

Organik Gıdaların Bebeğime Uygun Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim?

Özel olarak bebek ve çocuk gıdası üreten organik ürün firmalarından alış veriş yapmayı tercih edebileceğiniz gibi, tahıllar, sebze ve meyve gibi ürünlerin alerjen yapıda olabilecek olanları hariç türlerini bebeğiniz de güvenle tüketebilecektir.

Son Gezilen Ürünler