Sıralama

0-18 Kilogram Oto Koltukları

Çocuğunuzun arabada güvenle seyahat edebilmesi açısından oto koltukları büyük önem taşır. Ancak oto koltuklar, “ömürlük kullanım” sunan ürünler değildirler. Çocuğunuzu büyüdükçe fiziksel özellikleri ve fizyolojik yapısı da değişecektir. Bu sebeple oto koltuğun özelliklerinin de bu yeni özellikleri destekleyebilecek nitelikte olması gerekir. Oto koltukları, çocuğunuzun yaşına göre değil koltukların taşıyabildikleri ağırlığa göre 5 kademede sınıflandırılırlar. 0-18 kg oto koltukları, 2.kademe oto koltuklardır.

 

0-18 KİLOGRAM OTO KOLTUKLARININ ÖZELLİKLERİ

0-18 kg Oto Koltuklarının Genel Özellikleri

0-18 kg oto koltukları ortalama olarak 9 ay ve 4 yaş arası çocukların kullanabileceği yapıda dizayn edilmiş koltuklardır. Ortalama olarak 45 ile 105 cm arasında değişen boylardaki çocukları destekleyebilir yapıdadırlar. Geniş bir yaş aralığına ve görece uzun süre kullanıma sahip olan 0-18 kg oto koltukları, zamanla değişen ihtiyaçlara göre çeşitli şekillerde desteklenebilir.

 

0-18 Kg Oto Koltuk Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

0-18 kg oto koltuk seçerken dikkat edilmesi gereken ilk nokta, koltuğun sahip olduğu sertifikalar ve onaylardır. Koltuğun olası bir kaza anında ne kadar basınca dayanabileceği, emniyet kemerlerinin çocuğunuzu saatte kaç kilometre hızla yaşanmış bir kazada sabit tutabileceği gibi ayrıntılar, koltuğun aldığı sertifikalarda açıkça belirtilir.

Beş noktalı emniyet kilidine sahip oto koltuğu emniyet kemeri sistemleri, olası kaza anlarında çocuğunuzun güvende kalmasını sağlayabileceği gibi çocuğunuzun emniyet kemerini bilginiz dahilinde kendi merakı ve isteği doğrultusunda çıkarmasının da önüne geçer.

Oto koltuğunun pozisyon değiştirebilir özellikte olması da oldukça önemlidir. Bu sayede koltuğu ve çocuğunuzu araca rahatça yerleştirebilirsiniz. Oto koltuğunu ters ya da düz şekilde kullanabilirsiniz. Kimi oto koltukları, koltuğun pozisyonunu ve eğimini değiştirerek koltuğun yatay pozisyona gelmesini ve uyku için konforlu bir alan sağlamasını da destekler. Bu koltuklar, özellikle erken dönemde çocukların kullanımı açısından çok daha rahattır.

Oto koltuğun kumaşının terletmez ve anti alerjen özellikte olması da çocuğunuzun konforu açısından çok önemlidir. Oto koltuk kumaşının leke tutmaz özellikte olması da ebeveynler açısından daha rahat bir kullanım imkanı sunar.

 

0-18 Kilogram Oto Koltuklarını İşlevselleştirme Yönetemleri

0-18 kg oto koltukları, ortalama üç yıllık bir kullanım ömrüne sahiptir. Bu süreçte çocuğunuzun fizyolojik yapısı hızla değişecektir. Bu değişime oto koltuğunuzun da uyum sağlayabilmesi, konforlu kullanım için gereklidir. Örneğin, çocuğunuz dik oturma pozisyonunu koruyabilir vaziyete geldiğinde oto koltuğu ayak destekleriyle çocuğunuzu destekleyebilirsiniz.

Oto koltuğu emniyet kemeri kılıfları ve yastıkları ile oto koltuğunu çok daha konforlu hale getirebilirsiniz. Oto koltuğu yükseltme minderleri ve oto koltuğu yükseltme aparatları sayesinde çocuğunuzun oturma pozisyonunu ve oto koltuğu destekleyebilirsiniz.

Öte yandan eğer çocuğunuz oto koltuğu kullanımı konusunda huzursuzsa, portatif aktivite tepsileri ile oto koltuğunu bir oyun ve faaliyet alanına dönüştürebilirsiniz.

Oto koltuk kılıfları sayesinde oto koltuğunuzu korumaya alabilir ve özelleştirebilirsiniz.

 

0-18 Kilogram Oto Koltukları Fiyatları

Oto koltukların özellikleri arttıkça fiyatı da buna bağlı olarak artmaktadır. Bu sebeple 0-18 yaş oto koltuklarının fiyatları 1500 TL’den başlayıp 8000 TL’ye kadar erişen bir fiyat bandına sahiptir.

 

0-18 KG OTO KOLTUKLARI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

0-18 Kg Oto Koltukları Kaç Yaşa Kadar Kullanılır?

Oto koltuklarının kullanım ömürleri yaştan ziyade kilo ve boy ile ölçülür. Her çocuğun gelişim özellikleri birbirinden farklı olacağı için, kullanım süresi ortalamaya göre artıp azalabilir. Genel anlamda 0-18 kg oto koltukları 4 yaşına kadar, çocuğunuz 18 kilogram ağırlık ve 105 santimetre boya ulaşana kadar kullanılabilir.

 

Oto Koltuğu Kullanmak Zorulumudur?

Kara Yolları Genel Müdürlüğü kuralları doğrultusunda arabalarda oto koltuğu bulundurmak ve genel olarak 12 yaşına kadar tüm çocuklar için oto koltuğu kullanmak zorunludur.

 

Oto Koltuğu Grupları Nedir?

Oto koltuğu grupları, oto koltuğun taşıma kapasitesini gösteren bir sistemdir. Bu sisteme göre oto koltukları 5 ayrı kategoriye ayrılır.

0 grubu oto koltukları doğumdan itibaren ortalama 1 yıl, çocuk 10 kilograma ulaşana kadar kullanılabilir.

0+ grubu oto koltukları ortalama 15 ay, çocuk 13 kilograma ulaşana kadar kullanılabilir.

1 grubu oto koltukları 9- 18 kg taşıma kapasitesine sahip olup ortalama 9 ay ile 4 yaş arasında kullanılabilir.

2 grubu oto koltukları 15-25 kilogram taşıma kapasitesine sahip olup ortalama 4 ile 8 yaş arasında kullanılabilir.

3 grubu oto koltukları 22-36 kilogram taşıma kapasitesine sahip olup ortalama 8 ile 12 yaş arası çocuklar için kullanıma uygundur.

Son Gezilen Ürünler