Mama Sandalyesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Mama Sandalyesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Mama Sandalyesi Çeşitleri

Tam Donanımlı Mama Sandalyesi

Taban oturması geniş ,koltuğu büyük mama sandalyeleridir. Çocuğu kelimenin tam anlamıyla kapsar .Oturma yerleri dolgu malzemeleri ve oldukça rahattır. Başını yasladığı yer daha geniş,kavrayıcı ve yumuşaktır. Bu ürünün en büyük avantajı sadece  yemek saatlerinde değil, annelerin kısa işlerini hallederken ,örneğin mutfakta yemek yaparken de yanlarına çekip bebeklerini güvenle içine oturtabilmeleri yani bir nevi ‘ana kucağı’ görevi görmeleridir. Çoğunluğunun yüksekliği ayarlanabilir, tam desteksiz oturamayan bebekler için bazılarının arkası çeşitli seviyelerde yatabilir, rahatça taşıyabilmek için tekerleklidir.6-36 ay arası kullanım için uygundurlar.

Yükselticiler ve Masa Sandalyeleri

Yüselticiler kolay taşınabilen ,mama masası çıkabilen ve yıkanabilen herhangi bir koltuğa ya da sandalyeye rahatça kayışları sayesinde sabitlenebilen ürünlerdir. Plastik olduğundan hem hafif hem de temizlenmesi pratiktir. Çocuğunuza bu üründen alacaksınız yardımsız olarak oturabildiğinden emin olmalısınız.12 aydan sonra kullanılması tavsiye edilir.
 
Masa sandalyeleri masaya monte edilerek kullanırlar . Tepsili değillerdir ancak herhangi bir masaya takılarak kullanılabilirler .Birçok farklı pozisyonda ayarlanabildiğinden bebeğinizle her an göz temasında olmanızı kolaylaştıran ürünlerdir. Katlanarak saklanabilir.4kg civarındadırlar ve 6.aydan itibaren kullanılabilirler.

Doğru mama sandalyesi nasıl olmalı?
  • Mama sandalyesinde güvenlik, çok önemli bir konudur. Mama sandalyesinin dengeli durup, düşmemesi için oturulacak yeri geniş olmalıdır. Mama sandalyesinin tepsisi de dayanıklı bir malzemeden yapılmış olmalıdır.
  • Mama sandalyesinin taşınabilir olması da büyük bir avantajdır. Mutfaktan odalara, odalardan mutfağa kolayca taşınabilmesi önemlidir. Tekerlekli olan mama sandalyeleri bu nedenle daha avantajlıdır.
  • Mama sandalyesinde bebeğin emniyet kemeri mutlaka takılı olmalıdır. Özellikle bebek büyüdüğü zaman mama sandalyesinde ayağa kalmaya çalışıp düşebileceği için emniyet kemeri daha da büyük önem kazanmaktadır. Bu nedenle 5 noktalı emniyet kemeri, mama sandalyesinde aranması gereken özelliklerden biridir.
  • Mama sandalyesi alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da bebeğiniz yemek yerken mama sandalyesine de bir şeyler dökülebileceği için geniş bir tepsiye ve  kolayca temizlenebilen bir kumaşa sahip olması gerekir.
  • Mama sandalyesinin yüksekliğinin ayarlanabilir olması bebeğinizle göz teması kurup daha kolay yedirebilmenizi sağlar. Ayrıca her türlü masanın seviyesine göre ayarlanarak bebeğinizin de sizinle birlikte yiyiyomuş gibi hissetmesini sağlayarak ona güven verir.
Mama Sandalyeleri İle İlgili Önemli Güvenlik Notları
  • Çocuğunuz mama sandalyesinde otururken emniyet kemerinin bağlı olduğundan emin olun.
  • Mama sandalyelerinde bulunan ağırlık ve yaş sınırlamalarına uyun.
  • Bebeğinizi mama sandalyesinde asla refakatsiz bırakmayınız ve mama sandalyesindeyken bebeğinizi daima gözünüzün önünde tutunuz.
  • Mama sandalyesini kullandıktan sonra bebeğinizin erişemeyeceği bir yere koyun.