Göğüs Pompası Seçerken

GÖĞÜS POMPASI SEÇERKEN

Anne sütünü sağarak bebeğinize çok uzun süre süt verebilir, sütünüzün miktarını arttırabilirsiniz. Doğru yöntemlerle sağmak ve süt pompası seçimi bu noktada çok önemlidir. Göğüs pompasının genel olarak mantığına bakıldığında şunları görüyoruz; göğsün dokusuna zarar vermeyecek şekilde emme gerçekleştirirler, bebeğin doğal emme fonksiyonunu taklit ederler ve emme güçleri genelde ayarlanabilir şekildedir.Pompalar genellikle manuel,elektirikli ve ikili olmak üzere 3’e ayrılırlar.

Manuel (Elle Çalışan) Süt Pompaları

Bunlar kısa süreli anne sütü sağma için uygundur.Genellikle çok hafif ve küçültürler ve dışarıya çıkıldığında kolaylıkla kullanılabilirler.Elle çalışan pompalar,arada süt sağan anneler çin nadiren gece dışarı çıktıklarında ya da bebeklerinden uzak kaldıklarında kullanmak için idealdir..Ama sürekli süt pompalaması gereken anneler için uygun olduğu söylenemez. Manuel pompaların elektrik kaynağı bulma ve gürültü derdi de bulunmamaktadır.Bu pompalar sessiz çalışır.Bazı anneler elle çalışan pompaları kullanırken bileklerinin çabuk yorulduğunu bildirdiğinden,sağma kolu ergonomik tasarlanmış ürünleri seçmeleri gerekir. Sizin için en uygun ritmi belirlemeniz zaman alabilir. Ancak, biraz deneyerek bunu bulabilirsiniz. Elle çalışan pompaları göğsünüz süt dolu olduğunda kullanmak, göğsünüz yumuşak olduğunda kullanmaktan daha kolaydır.

Mağazamızda Ameda, Lansinoh, Avent Philips, Chicco, Renz, Nuk, Bebedor gibi her ihtiyaca ve bütçeye uygun geniş ürün seçeneklerimiz mevcuttur.

Elektrikli ve Pilli Süt Pompaları

Bebeği özel bakımda bulunan ya da işe dönüş yapıp düzenli olarak süt sağması gereken anneler tarafından tercih edilir tercih edilir. Ayrıca, zamanınız çok sınırlı ise, elle çalışanlardan çok daha çabuk süt sağan bu modeller yararlı olabilir. Uyarı ve vakum düzeyleri ayrı ayrı ayarlanabilen bir model tercih edilmelidir. Böylelikle, bebeğinizin emiş şekline en çok benzeyen emiş ritmini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, uyarma ve sağma olmak üzere iki aşamalı çalışan bir model tercih etmek de yararlı olacaktır. Bebekler emmeye başladıkları ilk anda süt salınımını başlatmak,oksitosin refleksine uyarı göndermek için düşük basınçla emerler.Süt salınımı başladıktan sonraki ilk 3-4 dakika sonra yüksek emiş gücüyle emmeye geçerler.Basınç ayarlama özelliği bulunan pompalar sayesinde ilk 3-4 dakika bebeğiniz gibi düşük basınçlı olarak emme salınımını başlatıp sonrasında göğüs pompasının basıncını yükselterek bebeğiniz gibi 12-15 dakikada sütünüzü boşaltabilirisiniz.

Mağazamızda Lansinoh, Renz, Mamajoo, Philips Avent, Bebedor, Nuk, Chicco, Medela gibi her ihtiyaca ve bütçeye uygun geniş ürün seçeneklerimiz mevcuttur.

Hastane Tipi Pompalar

Annenin bebekten uzak kaldığı durumlarda ya da premetüre bebeklerde olduğu gibi anne memesinden süt ememeyen bebekler için bu pompa önerilmektedir.Doktorlar ve emzirme uzmanlarıda bu pompaların süt salgılamasını sağladığını ve arttırdığını,süt kanallarında tıkanmayı önlediğini onaylamaktadır.Kolay ve yorulmadan süt sağmaya olanak sağlar.

İkili Elektrikli Süt Pompaları

İkili elektreikli göğüs pompaları sütü fazla olan ve ve pompayıd aha uzun süre kulllanacaklar için idealdir.Çünkü aynı anda iki göğüstende süt pompalanabilir. Çalışan annelere vakit kazandırdığı için onlar için büyük kolaylık sağlar. Çalışan anneler için çalışma saatleri içinde sütlerini düzenli olarak sağması sütlerinin devamlılığı için önemlidir.

Mağazamızda sadece Lansinoh markasına ait süt pompası bulunmaktadır.

Süt pompası alırken nelere dikkat etmeli?
  • Temizlenmesinin ve taşınmasının pratik olmasına özen gösterin.
  • Manuel göğüs pompası alacaksınız tek elle kullanabileceğiniz bir pompa almanız hareket kolaylığı sağlayacaktır.
  • Manuel göğüs pompası alırken pompanın iç parçalarının anne sütüyle direkt temas etmemesi ve dizaynının hijyenik olmasınada özen göstermek gerekir.
  • Elektrikli pilli çalışan göğüs pompaları zamandan kazandırır ve kullanımı kolaydır.Ayrıca annenin isteği doğrultusunda emme gücü ayarlanabildiğinden daha kullanışlıdır.
  • İyi bir elektrikli göğüs pompasının motoru hariç temizlenebilir olması gereklidir.
Pompanızın göğüs başlığı size göre mi?

Bazen iyi bir pompa kullanılsa dahi anneler süt sağma işleminin acı verici olduğunu düşünebilirler.Meme ucunda acı verici bir yara yoksa en olası sorun göğüs başlıklarının ucu ile göğüs arasındaki uyumsuzluk olabilir.Bu başlıklar göğsünüze değen huni şeklinde parçadır.Genelde süt sağma pompalarıyla 24-26mm arası parça verilir.Bu parça sizin göğsünüzle uyumsuz olabilir.Bunun bir büyüğü 27-29mm bir küçüğü ise 21mm dşir.Bu ölçüler markadan markaya farklılık gösterebilir.Değerlere çok önem vermeyin.Sadece kullandığınız marka pompanın uçlarının alternatifleri olduğunuda bilin.Bunu bilmedği için sağım sırasında çok zorlanan annelerde var.Sağarken başlangıçta göğüs uçlarınız acısa bile zamanla o acıda kalmayacaktır.
Kullandığınız başlığın size uygun olup olmadığını anlamak için ,sağarken göğüs ucunuz aerolanız huninin içinde rahat ediyorsa sorun yok demektir.Sağma işleminiz bittiğinde normalden büyük görünsede aerolanızda kabarıklık ve şişkinlik olmamalıdır. (Kaynak GurmeBebek)