Biberon Seçme Rehberi

BİBERON SEÇME REHBERİ

Bebeğinize biberon alırken dikkat etmeniz gereken 4 kriter var; Biberonun boyu, emziğin şekli, biberondan emiş şekli, emzikteki delik sayısı.
Öncelikle bebeğinizin ayına göre büyüklükte bir biberon seçmelisiniz. Emziğin şekli bebeğin anne memesini emdiğindeki hali gibi olmalı. Bebeğiniz biberondan memeyi emer gibi sütü çekebilmeli. Böylelikle bebeğiniz karışıklık yaşamaz ve biberondan emmeyle memeyi birleştirebilir. Emzikte bebeğinizin gelişimine göre delik olmalı. Bu aylara göre değişen bir şeydir ve dikkat edilmesi gereken en önemli şeydir. 

Yenidoğan bebeğiniz için kullanmanız gereken biberon yeni doğan akışlı 0+ ay ibareli olan emziktir. 1,5 aydan önce bebeğinize biberonla süt vermeniz gereken bir  durum söz konusu olduğunda seçmeniz gereken emzik budur. Biberondan süt azar azar akar. Bebeğiniz böylece kolaya alışmaz ve memeden soğumaz. Memeden 1 kaşık süt almak için bebeğinizin çok uğraşması gerekir. Bunu biberondan kolayca alırsa bir daha memeye dönmek istemeyebilir. Bu olmasını istediğimiz son şey olduğu için yenidoğan başlığı kullanmak çok önemlidir.

Bebeğiniz 1 aylık olduğunda  2 delikli yavaş akış emziğine, 3 aylık olduğunda 3 delikli orta akış emziğine, 6 aylık olduğunda 4 delikli hızlı akış emziğine geçmelisiniz. Bu akışlar bebeğinizin beslenme ihtiyaçlarını giderecek şekilde ayarlanmıştır. Biberonda kendiniz asla delik açmamalı ya da var olan delikleri genişletmemelisiniz.

Mama vereceğim, hangi emziği seçmeliyim diyorsanız akış ayarlı emziklere bakmanız gerekmektedir. Akış ayarlı biberon emzikleri sayesinde  akış hızını mamanın kıvamına göre ayarlayabilirisiniz.6.aydan itibaren Y kesim emziklere geçebilirsiniz. Bu emzikler  yarı akışkan besinler için kullanılır. Toz mama veriyorsanız kıvamı süte ve anne sütüne göre daha yoğun olacağından, akış ayarlı emziklerle daha iyi sonuç alırsınız.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var ; firmalarca belirtilen ay/yaş göstergeleri yaklaşık olarak verilir. Her bebeğin gelişimi farklı olduğu için siz bebeğinizin yaşına ve gelişimine göre bir ağız seçin.

Cam Biberon mu, Silikon Biberon mu ya da Plastik Biberon mu tercih etmeliyim?

Cam Biberon: Cam biberonların en büyük avantajı ısısını uzun süre koruması. Sterilize edilmesi en kolay biberon çeşididir. Ebeveynlerin en büyük korkusu bu biberonların kırılmasıdır. Ancak bu ürünler kırılmayacak şekilde üretilmektedir ancak yine de ebeveyn gözetiminde kullanılması önerilir.

Mağazamızda Dr.Browns, Philips Avent, Chicco, Nuk, Bebedor ve daha birçok markaya ait cam biberon modelleri bulunmaktadır.

Plastik Biberon:Kırılma riski taşımadığı için ebeveyneler tarafından en çok tercih edilen biberon çeşididir. Hem sıcak hem soğuk sterilize edilebilirler. Eğer tercihinizi bu tarz bir biberondan yana kullanacaksanız tek dikkat etmeniz gereken Bisfenol A maddesi içermemesi.

Mağazamızda Philips Avent, Mamajoo, Dr.Browns, Chicco ve daha birçok markaya ait plastik biberon alternatifleri bulunmaktadır.
 
Silikon Biberon: En büyük avantajları Bisfenol A maddesi içermemeleridir. İç yüzeylerinin bükülgen olması da bebeğin tutuşunu ve kavramasını kolaylaştırır. Tek dezavantajları diğer biberonlara kıyasla kolay bulunabilen bir biberon olmaması ve fiyatlarının diğer biberonlara kıyasla biraz daha pahalı olmasıdır.

Mağazamızda Nuby ve Chicco markalarına ait silikon biberon çeşitleri bulunmaktadır.