Bebek Maması Nasıl Seçilir?

BEBEK MAMASI NASIL SEÇİLİR?

Yenidoğan için en ideal besin anne sütüdür. Bağışıklığın gelişmesi ve hastalıklara karşı direncin artmasını sağlayan anne sütü ile beslenme, bebekler için en ideal yöntemdir. Zamanla bebeğin besin gereksinimlerindeki değişikliğe paralel olarak içeriği, bileşimi değişen mucizevi bir besindir.  O nedenle ilk 6 ay bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesi önerilir.

Günümüzde birçok mama ve içerikte mama markası bulunmaktadır.Çoğu mamalar inek sütü veya soya bazlı mamalardır.Ancak inek sütü veya soya sütüne alerjisi olan bebekler içinde mamalar bulunmaktadır.Mama seçerken, içeriğindeki protein ve  yağ miktarının anne sütüne yakın olması, nişasta ihtiva etmemesi, kontamine (dışarıdan bulaşma ile saflığını kaybetmiş) olmaması ve kansızlığı önlemesi açısından demir takviyeli olması aranılacak en önemli özelliklerdir.Ayrıca bebeğiniz büyüdükçe mamaların daha fazla kalsiyum,protein ve kalori içermesi gerekir. Günümüz koşullarında, teknolojik ve klinik ilerlemelerle bilinen markaların hemen hemen hepsinde aynı değerde olması mümkün olmamakla birlikte anne sütüne yakın içerik karşılanmaktadır. Asıl önemli olan, mamanın içinde neler olduğundan çok neler olmamalı sorusunun cevabıdır.

Bebekler, en az 1 yaşına kadar hatta mümkünse 1,5 yaşına kadar kesinlikle kutu sütlerle veya açıkta satılan inek sütleriyle beslenmemelidir. Her ne kadar anne sütüne yapısal olarak en yakın süt inek sütü olsa da geçmişte yaşanan deneyimler yeni doğmuş bir bebeğin bu sütü hazmetmesinin ve içeriğinden yararlanmasının son derece güç olduğunu göstermiştir.İnek sütü bilinenin aksine bebeklerde demir eksikliğine, kansızlığa ve gizli bağırsak kanamalarına neden olur. Bunun yanında mama olduğu iddia edilen pirinç unu ve nişasta gibi ürünler bebeğin protein, vitamin ve mineral gibi gerekli ihtiyaçlarını karşılayamaz. Şu an için anne sütüne alternatif olabilecek tek ürün anne sütüne adapte edilmiş inek sütünden üretilen formül mamalardır.
 
Mama Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
  • Doktorunuz tarafından özel bir sağlık sorunu nedeniyle farklı bir öneride bulunulmadığı takdirde standart bebek maması seçilebilir.
  • Bebek mamasının mutlaka bebeğin yaşına uygun olmasına dikkat edilmelidir.
  • İnek sütü alerjisi olan bir bebek için mama seçilirken mamanın hangi proteinden (İnek sütü, keçi sütü, soya sütü v.b) hazırlandığına bakılmalıdır.
  • Alerji  veya hazımsızlık sorunu nedeniyle doktor tarafından özel bir mama önerildiyse buna uygun seçim yapılmalıdır (Örneğin; laktozsuz mama önerildiyse laktoz içermeyen bir ürün seçilmelidir).
  • Dokosaheksanoik asit (DHA) beyin gelişimi için önemli bir uzun zincirli yağ asididir. Mamalara mutlaka eklenmesi yönünde bir bilgi yoktur. Her mamada değil bazı mamalarda bulunur. Seçim yapılırken bu açıdan da dikkat edilmelidir.
  • İnek sütü demir ve D vitamini açısından fakir bir süttür. Mamaların bu yönden demir takviyesi ile zenginleştirilmiş olmasına dikkat edilmelidir.
  • Mamanın son kullanma tarihine mutlaka bakılmalı ve ona göre tüketilmelidir.
Mağazamızda Aptamil, Milupa, Smilac, Hipp, Bebelac, Ülker Hero Baby markalarına ait bebeğinizin beslenme ihityacınını  karşılayacak çeşitlilikte mamalarımız yer almaktadır.