Bebek Bezi Seçerken

Bebek Bezi Seçerken

Bebek bezi bebeğinizin 2.5-3 yaşına kadar ihtiyaç duyacağı ürünlerin başında gelir. Bebek gelişim uzmanları bebeklere verilen tuvalet eğitiminin 2 yaş civarında bebeğin gösterdiği “hazırım” sinyallerine göre verilmesini söylemekteler. Erken dönemde bebek fiziksel ve psikolojik olarak hazır olmadan verilmeye çalışılan tuvalet eğitimi bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Ancak bu yaşına kadar altı bezli olacak bebeğinizin bezini seçerken onun gelişim özelliklerini bilmeniz ve ona uygun ürünü seçmeniz gerekiyor ki neşesi kaçmasın hareketleri sınırlamadan sağlıklı büyüsün.

Hangi bebeğe hangi bez?

Bebek bezleri ilk bakışta aynı amaca hizmet ediyor gibi görünse de bebeğin ayına ve doğumuna göre değişen ihtiyaçlarından dolayı farklı ve bir o kadar da önemli görevler üstlenirler. Bebeğinizin doğum kilosu hangi ayda olduğu onun için seçeceğiniz bezde aradığınız özellikleri de belirler.

Prematüre bebekler için

37. haftanın altında ve genellikle 1.600 ile 1.900 gram arasında düşük doğum kilosu ile doğan bebeklere prematüre bebek deniyor. Premetüre bebekler çok ince ve şeffaf  bir deriye sahiptirler, damarları cilt üzerinde görülebilir ve derileri her türlü dış etkene karşı çok naziktir. Bu nedenle özel bir bakıma ihtiyaç duyalar. Bu nedenle anne ve babalar için prematüre bebekleri için hangi bezi tercih edecekleri büyük bir sorun haline gelmektedir. Çünkü kaliteli bir bebek bezi bile olsa prematüre bebeğin özelliklerine uygun üretilmemişse büyük gelmesinden tam uyum sağlayamamasından dolayı idrar ve dışkıyı yeterli ememeyebilir sızma yapabilir bu da bebekte cilt sorunlarına yol açarken doğan bebeğiniz için dokusu yumuşak bezler seçin. Yan bantları sessiz ve kolayca açılan bezleri tercih edin ki uyku aralarında altını kolayca değiştirebilin. Ayrıca yan bantlar yumuşak ve sağlam olmalı ki defalarca açıp kapamaya dayanabilsinler. Özel göbek oyuntusu bulunan bebek bezleri bebeğin göbek bağının tahriş olmasını engeller ve göbek bağını korur. Tabi ki bebeğiniz için seçeceğiniz bezin; Türk Pediatri Kurumu tarafından önerilen ve dermatolojik olarak test edilip onaylanmış bir bez olması da gerekir.
 
İlk Bebek Bezi Nasıl Olmalı?

Piyasada onlarca bez çeşidinin içinde hangisi bebeğime uygun? diye düşünüyorsanız, size satın alırken dikkat etmeniz gereken kriterleri;

Kilosuna göre mi?
Bez seçerken bebeğinizin ayı değil, kilosu önemlidir. Kilosunun altında ya da üstünde olması, bezin sızdırması ve bebeği rahatsız etmesi demektir. Siz de fark edersiniz ki, her bebek aynı ayda olsa bile aynı kiloda olmaz. Doğum kiloları bile farklıdır; kimi 2.500 gr doğar, kimi 4.000 gr. Bu yüzden bebeğinizin kilosuna uygun bezleri seçin. Marketlerde yeni doğandan başlamak üzere bebeğinizin tuvalet eğitimi aldığı döneme kadarki kilosuna göre (2-28 kilo arası) yaklaşık 6 ayrı bez boyu olduğunu hatırlatalım. Bez paketinin üstünde mutlaka hangi kilodaki bebeğe kullanılacağı belirtilir.
 
Emiş Gücü
Bezin emiş gücü, bebeğinizin daha uzun süre kuru kalmasını sağlayacağı gibi, sizin de daha uzun sürede bez değiştirmeniz anlamına gelir. Bu açıdan hem sağlıklı hem ekonomik bir tercihtir. Çünkü bebeğinizde pişik oluşmasını engellendiği gibi, daha az bez kullanacağınızdan daha az para harcamış olursunuz. Emiş gücünü anlamak için ya farklı markaları kullanarak kıyas yapmanız ya da diğer annelerin tecrübelerini göz önüne almalısınız.

Hava aldırıyor mu?
Bezin hava aldırması, cilt tahrişini engelleyen en önemli faktörlerden biri. Hava almayan genital bölgede oluşan sıcaklık ve nem nedeniyle tahrişler oluştuğu gibi, cildinde sorun yaratacak zararlı bakterilerin üremesine de zemin hazırlıyor.

Ergonomik mi?
Bebek bezinin de ergonomik özelliği olur mu demeyin, oluyor! Bebeğin kilosuna ve boyuna uygun olarak üretilen bezlerde hem bebek rahat ediyor hem de sızma gibi küçük kazaların önüne geçilmiş oluyor. Bu kural yan bantlar için de geçerli. Ergonomik olmayan yan bantlar, bezin ya sıkı ya da gevşek kalmasına yol açıyor. Ayrıca bantların hemen bozulmaması gerektiğini de hatırlatalım. Kontrol için birkaç kez açıp kapatmak durumunda kaldığınızda, kaliteli bant yeniden yapışıyor. Kalitesizler ise yapışmıyor.

Sevimli figürler var mı?
Bu soruyu ilk duyduğunuzda tuhaf gelebilir. Ama tecrübeli anneler, sevimli figürlerin ve renklerin önemini bilirler. Bebeklerin el ve ayak becerileri geliştiğinde, bezlerini çıkarmak için uğraştıklarını görürsünüz. Bu durum, bezden hoşlanmadığından değil, çıplak kalmaya bayıldıklarındandır. Bu süreçte, bezin üstündeki sevimli figürlerin bebeğinizin bezi benimsemesini kolaylaştıracağını belirtelim.

(Kaynak Formsante Dergisi)