Bebek Arabası Satın Alma Rehberi

BEBEK ARABASI SEÇİM REHBERİ

Bebek Arabası Almadan Önce

Her türlü yaşam tarzına uyum sağlayabilecek bebek arabası mevcuttur, bu nedenle bir bebek arabası satın almadan önce nasıl bir ürün istediğiniz iyi düşünün. Hem yaşam tarzınıza hem de bebeğinize en iyi şekilde uyum sağlayacak bir bebek arabası (puset)ten yana tercihinizi kullanın. Bebek arabası alırken şu noktaları dikkate almanız gerekmektedir:
 • Şehir merkezinde mi yoksa şehir dışında doğayla iç içe mi yaşıyorsunuz? Eğer uzun yürüyüşler yapmayı planlıyorsanız (doğada) optimum konforlu bir bebek arabası seçmelisiniz.
 • Nasıl bir yaşama alanına sahipsiniz? Eğer yaşadığınız apartmanda asansör bulunmuyorsa, tercihinizi hafif bir bebek arabasından yana kullanın. Eğer evinizde sınırlı depolama alanına sahipseniz, düz bir şekilde katlananan ve katlandıktan sonra dik bir şekilde durabilen bir bebek arabası size pratik bir çözüm sunacaktır.
 • Nasıl bir yaşam tarzına sahipsiniz? Eğer günlük yaşantınız çok sayıda merdiven, kaldırım ve toplu taşıma içeriyorsa, toplu taşıma veya restoranlar gibi kalabalık yerlerde kullanım kolaylığı sağlayan hafif ve katlanabilir bir bebek arabası seçmenizi öneririz. Bebek arabasının aracınıza uygunluğunu ve taşımaya elverişli ağırlıkta olduğunu kontrol etmeyi de unutmayın.
 Bebek arabalarında arayacağınız önemli özellikler
 • Yatış pozisyonu: Küçük bebeklerin ihtiyaç duyduğu sırt desteğini sadece tam yatış pozisyonuna (düz yatış pozisyonu) sahip bebek arabaları sağlayabilir. Ayarlanabilir olmayan bebek arabası ya da pusetleri ancak bebeğiniz oturmaya başladıktan sonra (yaklaşık olarak 6 aylık olduktan sonra) kullanabileceğinizi unutmayın.
 • Çift taraflı (çevrilebilir) kullanım: Bebek arabasının oturma kısmı ebeveyne bakan pozisyondan sürüş yönü pozisyonuna kolaylıkla geçirilebilmeli ve ayarlanabilir ayak dayama yerine sahip olmalıdır.
 • Tekerlekler: Bebeğinize en yüksek konforu sağlayacak olan şişme lastikleri ya da delinmeye karşı dayanıklı pvc modelleri seçin. Daha büyük tekerlekli bebek arabalarını itmesi daha konforlu ve kolayken, küçük tekerlekli bebek arabaları daha yüksek manevra kabiliyetine sahiptirler. Döner tekerleklerin ise kolayca kilitlenebilmeleri gerekmektedir. Bebek arabası birçok yüzeyde, kaldırımlarda ve merdivenlerde rahatlıkla kullanılabilmelidir.
 • Konfor: Ayarlanabilir koltuğunun dolgulu ve yan desteğe sahip olması gerekmektedir. Tutma kolları daha iyi bir kavrayış için dolgulu olmalıdır.
 • Katlanma sistemi: Katlanma sistemi bebek arabalarında en çok kullanılan özelliklerden biridir. Kolayca katlanabilen bir bebek arabasından yana tercihinizi kullanın: tek elle katlanabilen ya da tutma kollarından katlanan bir model tercih edin. Böylelikle hem yalnız başınızayken bebek arabasını taşımanız kolay olur, hem de bebeğiniz kucağınızdayken bebek arabasını rahatlıkla katlayabilirsiniz. (toplu taşıma kullanırken bebek arabasını taşımak için).
 • Ergonomi: Katlanmamış bir port bebe veya bebek arabası evinizin girişini daraltabilir. Düz bir şekilde katlanıp dikine durabilen bir bebek arabasını evde, arabada, toplu taşımada ya da kalabalık yerlerde kolaylıkla depolayabilirsiniz.
 • Ağırlık: Bebek arabasını merdivenlerden aşağı ve yukarı taşımak veya aracınıza yükleyip aracınızdan çıkarmak zor bir iştir. Bu nedenle, sağlam özelliklerinden vazgeçmeden mümkün olan en hafif bebek arabasını tercih etmelisiniz.
 • Tutma kolu: Port bebe, bebek arabası ya da pusetin tutma kollarının hem sizin hem de partneriniz boyuna uyabilmesi için ayarlanabilir olduğundan emin olun. Tutma kollarının kaymaz, konforlu ve yumuşak olması gerekir.
 • Manevra kolaylığı: Bebek arabasının dar alanlarda, geri manevra yaparken ve kaldırımlara çıkarken ne kadar kolaylıkla manevra yaptığını kontrol edin. Bebek arabasını kullanırken, bacaklarınızı bebek arabasına çarpmadan normal yürüyüş hızınızla yürüyebilmeniz gerekir.
 • Fren pedalları: Ayak pedallarının iyi bir tutuşa sahip olmaları ve açık ayakkabılarla bile kolaylıkla uygulanabilmeleri gerekir.
 • Emniyet kemeri: Emniyet kemeri rahatça ayarlanabilmeli, güvenlik çıtaları ebeveynler tarafından rahatlıkla açılabilmelidir.
 • Aksesuarlar: Seçtiğiniz ürünün bebeğinizi rüzgardan, yağmurdan ve güneşten koruyabilmesi ve geniş depolama alanı olan bir alışveriş sepetine sahip olması önemlidir. Destek yastıkları küçük bebekler için ekstra destek sağlar.
Bebek Arabası Türleri
 
Travel Sistem Bebek Arabaları


Anakucağı ile birlikte 2li (Anakucağı+Bebek Arabası) veya 3 lü (Anakucağı+Bebek Arabası+Portbebe) seçenekler halinde satılan bebek arabası takımlarıdır. Travel Sistem bebek arabalarının en büyük avantajlarından biri, bebeğinizin doğumundan itibaren kullanılabilmesidir. Taşıma koltuğu aynı zamanda oto koltuğu olarak da kullanılabilir. Çoğu üründe taşıma koltuğu, bebek arabasının üstüne monte edilirken bazı ürün çeşitlerinde ise direkt arabanın iskeleti üzerine de monte edilebilir. İhtiyacınıza ve zevkinize göre seçeceğiniz bir Travel Sistem bebek arabası, size ve bebeğinize büyük kolaylıklar sağlar.

Travel Sistem Bebek Arabaları için tıklayın.

Baston Bebek Arabaları


Baston şeklinde katlanabilmesinden dolayı baston bebek arabaları adı verilen bu arabalar hem hafif, hem pratik olup günlük yaşamda kullanım kolaylığı sağlar. Baston bebek arabaları genellikle ikinci bir bebek arabası ya da en az 12 aylık bebekler için daha iyi bir seçim olacaktır. Bu modeller 4 tekerlekli ve klasik görünümde olmalarına rağmen en kullanışlı arabalar olarak biliniyor.

3 Tekerlekli Bebek Arabası


Son zamanlarda çok moda olan, sokaklarda belki de en sık karşılaşılan ve gayet şık görünümlü arabalardır. 3 tekerlekli bebek arabaları yaygın olan kanının aksine devrilme riski taşımayan güvenli bebek arabalarıdır. 3 tekerlekli bebek arabalarının tasarlanmalarında üçgen taban kullanılmıştır, bu da dengenin eşit dağıtılmasını sağlamaktadır. 3 tekerlekli bebek arabalarının itme kollarında hangi noktaya baskı uygularsanız uygulayın bu baskı bebek arabasının devrilmesine sebep olmaz. 

Şişme tekerleklere sahip olan 3 tekerlekli bebek arabaları bebekleri ile uzun yürüyüşler yapan anneler için idealdir. Yollardaki pürüzler ve arnavut kaldırımları gibi bebek arabasını idare etmenin zor olduğu yollarda kolaylıkla kullanılabilmektedirler. Ayrıca bebekler yollardaki pürüzlerden oluşan sarsıntıları hissetmezler. Annelerin tek el ile bile kolaylıkla kullanabildikleri üstün manevra kabiliyetine sahip olan arabalardır.
 
İkiz Bebek Arabaları


İkiz çocuk sahibi ailelerin ihtiyaçları iki kat fazladır. Bebek yatağı, kıyafetleri, biberon, emzik, puset, bebek arabası gibi pek çok üründen 2’şer tane almaları gerekir. Bebek arabası alırken iki tane tekli bebek arabası almayı tercih edebilirler ama kullanım açısından bu pek faydalı olmayabilir. İşte bu yüzden İkiz bebekler için üretilmiş olan ikiz bebek arabaları kullanım açısından en ideal olanlardır. Yan yana veya arka arkaya oturma düzeni olan bu arabalarda dikkat edilmesi gereken özellikler arasında iki oturma bölümünün de bağımsız olarak oturma pozisyonlarının ayarlanabilmesi gelir. Böylelikle iki bebekte istedikleri pozisyonda yolculuk edebilirler. Birisi uyurken diğeri etrafı seyretmeye devam edebilir.