Ateşölçer Rehberi

Ateşölçer Rehberi

Vücut sıcaklığı ölçen kişiye, ölçüm yapılan saate, ölçümün yapıldığı vücut bölgesine, ölçüm tekniğine, termometrenin türüne, ölçümün yapıldığı ortama, ölçüm öncesi fiziksel aktiviteye bağlı olarak değişebilir. Vücut sıcaklığı termometre ile ölçülür. Günlük hayatta ateş ölçümü amacıyla klasik cam termometreler, elektronik termometreler, tek kullanımlık kristal termometreler, kulak termometreleri  kullanılmaktadır. Vücut sıcaklığı ağızdan, koltuk altından, makattan, kulaktan ve ciltten ölçülebilir.

Makattan (Rektal) Ölçüm

Çocuklarda cam termometrelerin vücut ısısı ölçümü amacı ile kullanılması artık önerilmemektedir. AAP (Amerikan Pediatri Akademisi) bebek ce çocuklarda cam termometre kullanımını kesinlikle tavsiye etmemekte olup, ABD ve gelişmiş bazı ülkelerde cam termometre kullanımı YASAKLANMIŞTIR.

Vücut sıcaklığının ölçülmesinde   altın standart olarak kabul edilen vücut bölgesidir. Makattan ölçüm için dijital termometreler kullanılabilir. Termometrenin temiz olduğundan emin olunmalıdır. Alkol ile temizlenmelidir. Çocuğun kalçası yukarıda tutularak kucağa yatırılır ve hareket etmemesi sağlayacak şekilde tutulur. Dijital termometre ucu vazelin veya jel ile yağlanır ve çocuğun makadının içine 1.5-2 cm kadar nazik bir şekilde ilerletilir.  En az 3 dk süre ile makat içinde kalması sağlanır. Dijital termometre ötene kadar tutulur. Normal rektal vücut sıcaklığı 36.6-38 C arasında değişir. Rektal bölge kas dokusu ile çevrili olduğundan, vücut kor sıcaklığındaki artış veya azalmanın bu bölgeye yansıması zaman alır. Makatta dışkının bulunması rektal ölçümü etkileyebilir. Bu yöntem de çok nadir de olsa makat yaralanmaları bildirilmiştir. Hijyene dikkat edilmez ise yaralanmalara yol açabilir. Bu yöntemin uygulanması çocuklarda sorun olabilmektedir. Ölçüm sırasında bebeğin kalçası iyi sabitlenmez ise zedelenmelere yol açabilmektedir.  Son zamanlarda rektal ölçüm çocuklarda da özel durumlar dışında önerilmemeye başlandı.
 
Koltuk Altı ölçüm (Aksiller)

Dijital termometre alkol veya temiz su ile temizlendikten sonra ucu koltuk altına gelecek şekilde yerleştirilir. Termometrenin koltuk altında en az 3 dakika kalması sağlanır. Koltuk altı ölçümde normal değerler 34.7-37.3 C arasında değişmektedir. Koltuk altı ölçümün herhangi bir sakıncası yoktur. Yenidoğan döneminde prematürelerde dahil olmak üzere tüm yaş gruplarında önerilir. Koltukaltı ateşölçerler doğru sonuç vermesine ragmen 1 dakikaya yakın bekletmek gerektiği ve bebeklerin hareketlenmeye başladığı dönemlerde bebeği bu şekilde sabit tutmak zor olacağından anneler tarafından bu dönemlerde pek tercih edilmemektedir.
 
Ağızdan Ölçüm

Termometrenin ağız içinde tutulması gerektiğinden 5 yaşından küçüklerde bu ölçüm tekniği genellikle başarısız olmaktadır. Ağızdan ölçüm için dijital termometreler kullanılır. Termometre çocuğun dilinin altına yerleştirilir. Ağız kapalı tutularak termometrenin 3 dakika süre ile dil altında kalması sağlanır. Eğer çocuk sıcak veya soğuk bir şey yemiş ise ateş ölçümü 10 dakika bekledikten sonra yapılmalıdır. Üç dakika sonunda termometrenin göstermiş olduğu değer okunur. Ağızdan ölçümde normal vücut sıcaklığı 35.5 ile 37.5 C arasındadır. Ağızdan ölçüm küçük çocuklarda tercih edilmez. Termometrenin dil altında bekletilmesini küçük çocuklar beceremez. Ancak emzik şeklindeki termometreler sayesinde bebeklerde ağızdan ölçüm kolaylıkla yapılabilmektedir.

Kulaktan (Timpanik) Ölçüm

Timpanik infrared termometreler kulak zarından salınan termal radyasyonu tespit etme ilkesi ile çalışır. Bu yöntem vücut kor sıcaklığını yansıtmada duyarlı bir yöntemdir. Hızlı bir ölçüm sağlamakla birlikte kulak termometreleri diğer termometrelerden daha pahalıdır. 6 yaşın altında güvenilirliği sınırlıdır. Küçük çocuklarda dış kulak yolu S şeklinde ve kavisli olduğundan termometre ucu kulak zarını göremez ise hatalı ölçüm yapar. Bu nedenle 2 yaş altındaki çocuklarda kulaktan ölçüm önerilmez. Ayrıca diş kulak yolu salgıları (buşon) nedeni ile tıkanmalarda zarı göremez ve okuyamaz. Ağlamadan veya orta kulak iltihaplarından önemli ölçüde etkilenmez. Çocuğun kulak kepçesi üst kısmından tutularak arkaya ve yukarıya doğru hafifçe çekilir. Termometrenin sensör kısmı hafifçe kulak içine itilir. Termometrenin ölçümü başlatan düğmesine basıldıktan birkaç saniye sonra kulaktan çıkarılıp dijital göstergedeki değer okunur. Ölçüm birkaç kez tekrarlandıktan sonra bulunan en yüksek değer vücut sıcaklığı olarak kabul edilmektedir. Eğer çocuk ölçümden önce sıcak duş yapmış, soğuk ortamda kalmış, kulağın üzerine yatmış ise ölçüm 10-15 dakika bekledikten sonra yapılmalıdır. Kulaktan ölçümde normal vücut sıcaklığı 35.8-38 C arasında değişmekle birlikte her marka için normal değerler üzerinde veya kullanım kitapcığnda yazmaktadır.

Kulaktan ateşölçerler Chicco, Loobex, Brion Vega,Weewell, Braun markalarında bulunmaktadır.

Deriden Ölçüm

Çocuklarda çok hızlı bir şekilde ateşi ölçebilmelerine rağmen yüksek değerlerin koltuk altı veya makaddan ölçülerek doğrulanması gerekir. Kulaktan ve temassız ateşölçerler karşılaştırıldığında temassız olanlar hem daha hijyenik olduğu hem de ortam ısısı, mama ısısı, banyo suyu ısısı ölçme gibi opsiyonları olduğu için ebeveynler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bu termometreler sessiz, temassız ve çocuğunuzu uykusunda rahatsız etmeden nesne, gıda, sıvı, cilt ve ortam sıcaklığını ölçebiliyor.Bu termometlere sayesinde  bebeğinizi uyandırmadan, konforlu, hijyenik ve en önemlisi hızlı ve güvenli ölçümler yapabiliirsiniz.
 
Mağazamızda VisioFocus, Weewell, Chicco, Loobex markalarına ait temazsız ateşölçerler bulunmaktadır.

YAŞ GRUBU 1.SEÇENEK 2.SEÇENEK 3.SEÇENEK
Yenidoğan-6 yaş  Koltuk Altı Rektal Deriden ateş ölçerler
6 yaş üzeri Koltuk Altı Kulaktan Deriden ateş ölçerler